Historia malowania po numerach
Historia malowania po numerach rozpoczęła się w Ameryce w latach 50-tych…
W skrócie:
Historia malowania po numerach rozpoczęła się w Ameryce w latach 50-tych.
Pomysłodawcą tego rodzaju twórczości był Dan Robbins.
Zainteresowanie tą techniką początkowo było niewielkie, nabrało dopiero rozpędu po wystawie zabawek w Nowym Yorku w 1951 roku.
Historia malowania po numerach
Historia malowania po numerach rozpoczęła się w Ameryce w latach 50-tych, gdy znaczna część ludzi odzyskiwała spokój po II wojnie światowej i jednocześnie miała więcej czasu na realizowanie swoich potrzeb związanych z urządzaniem domów. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych chcieli ozdobić własne ściany obrazami niewielkim nakładem finansowym. Taką możliwość dawało im malowanie po numerach.
Historia malowania po numerach. Niewielkim kosztem można-było mieć w domu znane dzieło.
Pomysłodawcą tego rodzaju twórczości był Dan Robbins
Pomysłodawcą tego rodzaju twórczości był Dan Robbins, który po powrocie z wojskowego korpusu sygnałowego zamienił swoje zdolności artystyczne tworzenia map w projektowanie kolorowanek dla dzieci. W następstwie tego stworzył produkt dla dorosłych określany mianem malowania po numerach. Pracował w firmie Palmer Paint, gdzie swój koncept przedstawił właścicielowi Maxowi Kleinowi. Nie była to książeczka do kolorowania dla najmłodszych, lecz płótno z narysowanym wzorem przypominające bezbarwny witraż. Na każdym jego obszarze zawarty był numer wymagający naniesienia na niego odpowiedniego koloru farby.
Zainteresowanie tą techniką początkowo było niewielkie
Zainteresowanie tą techniką początkowo było niewielkie, nabrało dopiero rozpędu po wystawie zabawek w Nowym Yorku w 1951 roku. Hasła reklamowe firmy głosiły, że każdy może zostać Rembrantem. Wielu hobbystów odnajdywało w malowaniu po numerach spokój, a zarazem natchnienie dla rozbudzenia własnej kreatywności. Niektórzy z nich wypowiadali się nawet o swego rodzaju uzależnieniu od malowania po numerach.
Dan Robbins pracował z wieloma artystami
Dan Robbins pracował z wieloma artystami, z którymi tworzył kolejne obrazy do malowania po numerach, firma produkowała również repliki słynnych obrazów. Największą popularność osiągnęła „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci zaprojektowana przez Adama Granta, wcześniej Grochowskiego, polskiego ocalałego z nazistowskich obozów koncentracyjnych, którego Robbins bardzo cenił pośród swoich kolegów artystów.
Dana Robbinsona nie ominęła fala krytyki
Dana Robbinsona nie ominęła fala krytyki płynąca ze strony środowisk artystycznych za umożliwienie amatorom złapania za pędzel i uzyskania wspaniałego obrazu we własnym zaciszu domowym. Twórca malowania po numerach nie przejmował się niepochlebnymi opiniami krytyków. A ludzie zafascynowani stopniowym zapełnianiem obszarów do malowania po numerach czuli dumę i zachwyt z własnych obrazów. To były ich dzieła!
Zainteresowanie malowaniem po numerach ciągle rośnie. Akrylowo.pl ma w tym spory udział.
Twórca malowania po numerach mówił
Twórca malowania po numerach mówił, że inspiracją jego pomysłu był sam Leonardo da Vinci. Robbins doszukał się informacji, które podawały, że mistrz Leonardo używał numerowanych wzorów, by uczyć swoich adeptów.
Artysta napisał książkę „Whatever Happended to Paint-by-Numbers”
Artysta napisał książkę „Whatever Happended to Paint-by-Numbers”. Podczas otwarcia wystawy w Waszyngtonie w kwietniu 2001 roku, stwierdził, że jego dzieło przetrwało pomimo fali krytyki. Słowa Robbinsa: „Nigdy nie twierdziłem, że malowanie po numerach jest sztuką. Jest to doświadczenie sztuki i przynosi to doświadczenie osobie, która normalnie nie chwyciłaby za pędzel, nie zanurzyłaby go w farbie. Dzięki malowaniu po numerach to właśnie robi”.
Dan Robbins zmarł w 2019 roku w wieku 93 lat
Dan Robbins zmarł w 2019 roku w wieku 93 lat, jego prace zostały odrzucone przez krytyków, ale uhonorowane przez Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej Instytutu Smithsona. Można śmiało stwierdzić iż Dan Robbins zaprosił ludzi do malowania po numerach, wszystkich, nawet tych, którzy nigdy wcześniej nie trzymali pędzla w ręku.
Przeczytaj także: Zestawy do malowania po numerach
Przejdź do sklepu akrylowo.pl